Güvenlik Sistemleri

desi-alarm-guvenlik-sistemleri

Hepimiz bulunduğumuz ortamda güvende olmak, tedirgin olmadan oturmak isteriz. Evlerimizde, iş yerlerimizde, okulumuzda tehlikelerden uzak olmak isteriz. Günün sonunda gitmiş olduğumuz evde huzurla oturmak, rahatça yastığa kafamızı koymak isteriz. İş çıkışı iş yerlerimizde herhangi bir problem olmamasını isteriz. Kafelerimizde rahatça oturmak, keyifle arkadaşlarımızla bir şeyler yemek içmek isteriz.

Araçlarımızda yolculuk ederken konforlu ve sorunsuz yolculuğun keyfini çıkarmak isteriz. Uçağa bindiğimizde kafamızda soru işaretleri olmadan, korkmadan evimize varmak isteriz. İşte bu ve buna benzer korkularımızı en aza indirgeyen, ortamlarda rahat ve konforlu, korkusuz ve tedirgin olmadan oturmamızı sağlayan yardımcı elemanlara güvenlik sistemleri demekteyiz.

Güvenlik Sistemleri Çeşitleri

Güvenlik sistemleri denilince akla hep alarm istemleri gelmektedir. Fakat güvenlik sistemleri bunlardan çok daha fazlasını kapsamaktadır.

Bu sistemler kısaca:

  • İş Alanlarında Oluşturulmuş Güvenlik Sistemleri
  • Uçak ve Arabalarda Sağlanan Güvenlik Sistemleri
  • Kapı, Pencere Alarm ve Kamera Güvenlik Sistemleri
  • Ev İçerisinde Bulunan Güvenlik Sistemleri
  • Hastane Güvenlik Sistemleri
  • Elektrik ve Elektroniklerimizdeki Güvenlik Sistemleri

Bunlar dışarıdan alınabilecek hazır önlemler arasındadır. Bu sistemler kurum ve kuruluşlarca kişilere sunulmuş sistemlerdir. İhtiyaç halinde getirilip eve, iş yerlerine, otomobillere kurulur. Kişilerin güvenliği sağlanır.

Ev ve İş Yerlerinde Oluşturulmuş Güvenlik Sistemleri Nedir?

Evimiz mahremiyetimizdir. Onca tehlikeden ve dertten kaçıp geldiğimiz, kendimizi huzurlu ve konforlu hissedeceğimiz en özel yerdir. İş yerlerimiz ise alın teri döktüğümüz, dişimizi tırnağımıza takıp çalıştığımız yerlerdir. Bu iki yerin güvenliği bizler için son derece önemlidir. Evimizi ya da iş yerimizi her türlü hırsız, yangın, gaz kaçağı, tüp patlaması, su basmalarına karşı koruyan sistemler güvenlik sistemleridir.

Bu yerlerde kullanacağımız yangın alarm sistemi, gaz kaçağı tespiti cihazları, hırsızlar için kamera sistemleri bizlerin güvenliğini sağlayacaktır. Bunların dışında evde çocuklarını bakıcıyla bırakmak zorunda kalan ebeveynler için ev içi kamera sistemleri ya da iş yerlerinde çalışanlarını kontrol etmek isteyen patronlar için iş içi kamera sistemleri mevcuttur.

desi-guvenlik-sistemleri
desi-guvenlik-sistemleri

Araba ve Uçaklarda Kullanılan Güvenlik Sistemleri Nelerdir?

Araçların içerisine konulmuş kameralar, dışına yerleştirilen kameralar ve içinde ulunan alarm sistemleri güvenlik sistemlerindendir. Araçların hırsızlara karşı korunmasını sağlamak amacıyla akıllı kilit ve alarm sistemi bulunmaktadır. Kaza durumlarında kimin hatalı olduğunu görmek ve yol takibi yapmak amacıyla araç içi ve dışı kamera sistemleri mevcuttur. Araçların her türlü kaçırılma olasılığına karşı araç takip sistemleri de bulunmaktadır. Bunun dışında hava yastıkları da bir güvenlik sistemi olarak sayılabilir.

Uçak içerisinde uçakların kaçırılmasına karşı kayıt cihazları, kameralar ve bazı ekipmanlar uçaklara özgü güvenlik sistemleridir. Ayrıca uçakta oluşabilecek her türlü yangın ve daha pek çok duruma karşı güvenlik sistemleri bulunmaktadır. Uçaklarda tehlike anında çıkan oksijen cihazları, kemerler de güvenlik sisteminin küçük ama önemli bir parçasıdır.

Kapı Güvenlik Sistemi

Her yerle teması kesen ve arkasına sığındığımız kapıların da güvenlik sistemi olması gerekmektedir. Yüz tanıma teknolojileri, şifreleme sistemleri, parmak izi analizleriyle kişi tanımlama gibi pek çok güvenlik sistemi sayesinde kapılarımız ve dolayısıyla bu kapıların koruduğu kişi ya da kurumlar da güvendedirler.

Elektrik ve Elektronikte Kullanılan Güvenlik Sistemleri

Telefonlarımız, bilgisayarlarımız hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bizim için diğer sistemlerin güvenliği kadar onların güvenliği de önemlidir. Telefon, tablet ve bilgisayarlarımızda bulunan yüz tanıma, şifreleme, kilit sistemleri bizler için bir güvenlik önlemi ve dolayısıyla güvenlik sistemidir. Ayrıca bu cihazların içerisinde bulunan virüs koruma sistemleri sayesinde her türlü tehlikeye karşı bu cihazları korumuş oluruz.