Apartman Alarm Sistemleri

apartman-guvenlik-sistemleri

Teknolojinin her alanda gelişmesiyle birlikte koruma ve korunma içgüdüsüne dayalı olarak güvenlik sistemlerine olan ihtiyaçta artmıştır. Yaşamın ve iş hayatının her alanında gerek duyulan bu güvenlik ve alarm sistemleri teknolojinin nimetlerinden faydalanılarak yapılmakta ve son model teknolojik alt yapıyla hazırlanmaktadır. Alarm sistemi nedir, ne için kullanılır? Alarm sistemleri nerelerde tercih edilmektedir? Alarm sistemi yaptırırken nelere dikkat edilmelidir? Peki, apartman alarm sistemleri nasıl kullanılmaktadır?

Apartman Alarm Sistemi Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Genel olarak suç işleme oranlarının artmasıyla birlikte can ve mal güvenliği bil hayli önemli olmuş ve bunun için de koruma ve korunma yöntemleri geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemlerden en bilineni alarm sistemleridir. Bu sistemler gasp, hırsızlık, soygun, haneye izinsiz girişlerin veya baskınların önlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Elektronik bir alt yapıya sahip olan alarm sistemleri cana veya mala doğrudan ya da dolaylı olarak herhangi bir saldırı doğrultusunda yaydığı elektro manyetik frekanslarla çalışmakta, yüksek ve gürültülü ses çıkarmaktadır. Bununla birlikte alarm sahibine ve polise kısa mesaj veya çağrı yoluyla ihbar gitmektedir.

Alarm Sistemleri Nerelerde Tercih Edilmektedir?

Apartman Alarm sistemleri sağladığı güven ve koruma garantisiyle birlikte birçok farklı alanda tercih edilmektedir.

Bu alanlar kısaca şöyledir;

  • Güvenliğin ve korunmanın en çok ihtiyaç duyulduğu yerlerden birisi bankalardır. Yüksek güvenlik ve alarm sistemleriyle tam koruma sağlanmaktadır. Olası saldırı ve soygunları bertaraf etmekte alarm sistemlerinin birebir faydası oldukça yüksektir.
  • Alarm sistemlerine en çok başvurulan mekânlardan bazıları ise iş yerleri, dükkân ve mağazalardır. Yoğun bir müşteri portföyü bulunan mekânlarda insan trafiği oldukça yoğundur. Bu gibi durumlarda soygun veya hırsızlıklar yaşanmaktadır. Bu gibi durumlarda alarm sistemleri oldukça önemlidir.
  • İnsanın belki de en çok güvende olmak istediği yer evidir. Evlerimizi olası hırsızlıklara karşı korumak ise alarm sistemlerine düşmektedir.

Alarm Sistemi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alarm sistemleri kullanılacak ya da tercih edilecek mekânlara göre değişiklik göstermekte ve taşıdığı kriterler artmaktadır.

Genel olarak alarm sistemleri yaptırırken dikkat edilmesi gerekenler ise kısaca şöyledir;

  • Alarm sisteminin kullanılacağı mekâna karar verilmeli ve mekânın nasıl bir alarm sistemine ihtiyacı olduğu belirlenmelidir.
  • Alarm sistemlerinin güncel yazılımlardan oluşmasına özen gösterilmelidir.
  • Alarm sistemlerinin 7/24 aktif olmasına dikkat edilmelidir.
  • İşinin uzmanı kişiler tarafından kurulmalıdır.
  • Alarm sisteminin kurulumu yapıldıktan sonra istenilen verimi karşılayıp karşılamadığının test edilmesi için tatbikat yapılmalıdır.
  • Alarm devreye girdikten sonra yaşanması muhtemel durumlarda haber almasını istediğiniz şahısların veya kurumların iletişim bilgilerinin alarm sistemine kayıt edildiğinden emin olunmalıdır.
  • Alarm sistemlerinin uzun ömürlü ve dayanıklı olmaları konusunda dikkat edilmelidir.
apartman-hirsiz-alarm-sistemleri
apartman-hirsiz-alarm-sistemleri

Apartman Alarm Sistemleri

İnsanların en yoğun ve bir arada yaşadığı, iletişim ve temasta olduğu yegâne yaşam alanlarının başında apartmanlar gelmektedir. Apartmanlara sıkça insan girip çıkmakta ve kontrolünün yapılması zorlaşmaktadır. En çok hırsızlık, gasp, dolandırıcılık ve taciz gibi suçların yaşandığı mekanların başında yine apartmanlar gelmektedir.

Bu gibi durumların yaşanmaması adına alınacak en büyük önlem alarm sistemi kurdurmaktır. Bu alarm sistemleri apartman veya site girişlerine yapıldığı gibi apartmanda bulunan her daireye ve haneye de kurulması oldukça kolaydır. Her daire kendi can ve mal güvenliğini sağlamakla mükelleftir.

Bunun içinde en çok bilinen ve tercih edilen güvenlik sistemleri alarm sistemleridir. Bu sistemlerin doğru ve güvenli kurulumu yapıldıktan sonra apartmana veya haneye izinsiz giriş, çıkışlar esnasında alarm sistemi devreye girmektedir. Alarm sisteminin kontrolü tamamen ev halkında bulunmaktadır. Alarm sistemleri şifreli bir işleyişe sahiptir.